Bu Blogda Ara

9 Aralık 2011

Aşure

Malzemeler:
2 su bardağı dövme(yarma, aşurelik buğday)
1 su bardağı koçbaşı nohut,
1 su bardağı kuru fasülye,
Yarım su bardağı pirinç,
2 elma,
1 su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm,
2 portakal kabuğu rendesi,
6 litre su, 1.5kg.+2.5 bardak şeker,
Üzeri için:
Hindistan cevizi, nar, tarçın, ceviz
Yapılışı:
İlk önce portakal kabuğunu rendeleyin ve şeker ile eze eze karıştırın. 3-4 saat bekletin.
Buğdayınız paket buğday ise akşamdan ıslatın. Ama hakiki yarma ve dövme diye satılandansa gerek yok. 1 litre su ile kaynatın. Su yetmezse arada sıcak su ilave edebilirsiniz. Dövme kabarınca yarım su bardak yıkanmış pirinci ve 1.5 bardak şekeri ilave ederek 20 dk kadar pişirin.
Nohut ve fasülyeyi de ayrı tencerelerde 1'er litre su ile pişirin. Portakal kabuğu ile ezdiğiniz şekere 3 litre suyu ilave edin 5-10 dk. kaynatın. Söndürün. Elmayı soyup küçük küpler halinde doğrayın. 1 bardak şekeri 2 bardak su ile kaynatıp elmaları ilave edin. Yaklaşık 20 dakikada elmalar pişiyor. Elmaları kevgirle alıp üzümleri aynı şerbetde kaynatın. Üzümler şişince kevgir ile alın. Bütün malzemeler pişince hepsini (nohut ve fasülyeyi süzerek) portakal kabuklu şurubun içinde karıştırın. Kaselere paylaştırın. Üzerini arzu ettiğiniz şekilde süsleyip soğuyunca veya ılıkken servis yapın. Afiyet olsun.
Not:Şekerini az isterseniz 1.5 kilonun hepsini kullanmayın. Tadını test ede ede şekeri ilave ederseniz daha iyi olur. Aşırı sıvı kıvamlı olursa 1 yemek kaşığı nişastayı yarım çay bardağı su ile sulandırıp ilave edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder